Connect with us

NTB

Norsk Folkehjelp sa nei til Trump – fikk inn nær 3 millioner i donasjoner

Norsk Folkehjelp mister 400 millioner kroner i støtte etter å ha sagt nei til et amerikansk «munnkurvkrav». Nå kaller utviklingsministeren inn til krisemøte. Norsk Folkehjelp mister 400 millioner kroner i støtte etter å ha sagt nei til et amerikansk «munnkurvkrav». Nå kaller utviklingsministeren inn til krisemøte.

Publisert

den

– Jeg tror mange synes det er viktig å stå opp for noen prinsipper, selv om det koster oss en del, sier leder for politikk og kommunikasjon i Norsk Folkehjelp Gry Ballestad. Foto: Lise Åserud / NTB

Norsk Folkehjelp mister 400 millioner kroner i støtte etter å ha sagt nei til et amerikansk «munnkurvkrav». Nå kaller utviklingsministeren inn til krisemøte.

USAs: Forrige uke kom nyheten om at Norsk Folkehjelp sier nei til den amerikanske regelen, som omtales som «the global gag rule», eller munnkurvregelen på norsk. Dermed mister de 400 millioner kroner og kan måtte kutte 1700 stillinger.

I stedet har de fått i underkant av 400 nye medlemmer og nær 3 millioner kroner i donasjoner, ifølge Panorama Nyheter.

– Det overveldende flertallet av kommentarer viser at det å si nei til USA og Trumps krav har stor resonans i Norge, skriver Gry Ballestad, leder for politikk og kommunikasjon i Norsk Folkehjelp til Panorama Nyheter.

Bakgrunnen er Trump-administrasjonens mål om at tiltak for mangfold og inkludering skal ut av amerikanske institusjoner og arbeidsplasser. Organisasjonene som mottar penger kan derfor ikke jobbe for abort, likestilling eller mangfold i sitt arbeid.

Annonse

Nå kaller utviklingsminister Åsmund Aukrust (Ap) inn flere av de store bistandsorganisasjonene til krisemøte fredag, melder Vårt Land.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige