Menu
Etter at norgespris ble innført 1. oktober, er det Sør-Norge som har hatt best utbytte av den. I Midt-Norge og særlig Nord-Norge har det vært mindre lønnsomt. Foto: Annika Byrde / NTB

Norgespris har lønt seg i Sør-Norge – tapsprosjekt i Nord-Norge

En oversikt Nationen har utarbeidet etter en måned med norgespris på strøm, viser at Sør-Norge kommer godt fra det, mens i Nord-Norge har det ikke lønt seg.

Av NTB | 30.10.2025 14:33:35

Fritid: På Vestlandet og Sørlandet har strømprisene vært over norgespris på 50 øre i gjennomsnitt 27 av 31 dager i oktober, mens på Østlandet har prisen vært høyere enn norgespris 25 dager, skriver Nationen.

I Midt-Norge har det derimot vært lite lønnsomt, med priser lavere enn norgespris 23 av 31 dager, mens i Nord-Norge har norgespris så langt vært et tapsprosjekt alle 31 dager, og prisene har ikke noen av dagene beveget seg i nærheten av 50 øre. I Nord-Norge betaler man heller ikke moms på strømmen.

– Vi vil få svingninger over enkeltdager. Men når det er 4 av 30 dager som har hatt røde tall, og resten er grønne, så er det en god deal. Og vi har enda ikke kommet til vinteren enda, sier kraftanalytiker Tor Reier Lilleholt i Volue til avisen.

Over en million strømmålere er tilknyttet norgespris, fordelt på 906.960 husholdninger og 167.848 fritidsboliger. Sørlandet har høyest andel, med 56 prosent av husholdningene som har bestilt så langt.

Energiminister Terje Aasland (Ap) er fornøyd med ordningen og peker på at den er godt mottatt der strømprisene har vært høyest.

Regjeringen har varslet at prisen på norgespris vil endres fra 1. januar 2027, og analytikere tror det vil bli en økning.

(©NTB)

Flere nyheter: