NTB
Norges elleville VM-reise fortsetter: – En historisk dag
Ungguttene Tinus Luc Koblar (18) og Noah Steen (21) scoret igjen. Norge slo Latvia 2-0 og sikret en sensasjonell semifinaleplass i ishockey-VM. Ungguttene Tinus Luc Koblar (18) og Noah Steen (21) scoret igjen. Norge slo Latvia 2-0 og sikret en sensasjonell semifinaleplass i ishockey-VM.

Ungguttene Tinus Luc Koblar (18) og Noah Steen (21) scoret igjen. Norge slo Latvia 2-0 og sikret en sensasjonell semifinaleplass i ishockey-VM.
Sport: Med sitt sjette mål i årets VM ble Koblar også i kvartfinalen tellende. Han har fått sitt internasjonale gjennombrudd i Sveits.
Norge måtte forsvare seg i en og en halv periode etter Koblars mål, men holdt unna og kunne til slutt juble etter nervepirrende sluttminutter. Steen, som i likhet med Koblar har herjet i VM, satte spikeren i kista med scoring i åpent mål.
Målvakt Henrik Haukeland reddet 35 skudd og ble kåret til kampens beste spiller.
– For en kampånd det norske laget viser. Det kommer til å ta tid før dette synker inn, sa Viaplay-ekspert Ole Eskild Dahlstrøm.
– En historisk dag. Det er vår største kveld noensinne, sa medkommentator Jørgen Klem.
Det er ennå ikke klart om Norges semifinalemotstander blir Sveits eller Finland. Det avhenger av om Sveits slår Sverige i kampen som pågår.
Norge møtte Latvia i to oppkjøringskamper tidligere i mai. Der vant Latvia begge etter spilleforlengelse og straffekonkurranse, men da manglet begge lag sine beste spillere. Torsdag var Norge best, i hvert fall hva gjelder å sette pucken i mål.
Ledermål
Etter 27 målløse minutter sendte Koblar Norge i føringen snaut midtveis i annen periode. 18-åringen fikk pucken foran mål og limte den i krysset.
Målet kom etter smart forarbeid av Michael Brandsegg-Nygård.
– Vi dominerer kampen, var Koblars dom i intervju med Viaplay i pausen mellom annen og tredje periode.
Koblar har underveis i mesterskapet byttet klubb fra Leksand til Rögle i svensk ishockey. Det er Toronto Maple Leafs som eier hans rettigheter i NHL.
Latvia presset Norge hardt i tredje periode. Haukeland holdt Norge i ledelsen med flere flotte redninger.
Sjokkerte
Norge imponerte mange da de i puljespillet slo både Sverige og Tsjekkia, samt tok poeng i et tap for Canada etter forlengning.
Norge ble i siste gruppekamp presset av Danmark og måtte ha forlengning for å vinne, men likevel ble det annenplass i puljen og overkommelig motstand i kvartfinalen.
Canada og Finland tok seg også til semifinale torsdag og møter hverandre dersom Sveits slår Sverige.
(©NTB)
