Menu
Norge skal bruke 195 millioner kroner på treningsleirer for utenlandske allierte soldater i Indre Troms. Midlene skal blant annet benyttes til anskaffelse av telt og enklere bo- og lagerfasiliteter, sier forsvarsminister Bjørn Arild Gram (Sp) Foto: Fredrik Varfjell / NTB

Norge skal bruke 195 millioner kroner til treningsleirer for utenlandske soldater

Norge skal bruke 195 millioner kroner for å styrke Norges evne til alliert trening, øving og mottak i Indre Troms.

Av NTB | 16.06.2023 13:58:59

Krig og konflikter: – Dette skal gå til å bygge brakker og teltleir for allierte i Indre Troms, sier forsvarsminister Bjørn Arild Gram (Sp), i en pressemelding.

Tiltaket bidrar til å redusere kostnadene og gi større økonomisk forutsigbarhet for allierte nasjoner når de trener og øver i Norge, står det i meldingen.

– Å satse på mobil infrastruktur som eksempelvis teltløsninger har også et beredskapsaspekt. Selv om vi nå planlegger å sette opp nye bofasiliteter der vi av erfaring vet at behovet er størst, kan det flyttes ved større øvelser eller hendelse. Teltene kan brukes av både sivilt og militært personell, sier Gram.

Han sier Norge har en viktig rolle som vertsnasjon i en ny sikkerhetspolitisk situasjon med krig i Europa og nye medlemmer i Nato.

– Nå har Finland blitt Nato-medlem, og Sverige står på trappene til fullt medlemskap, noe som vil bidra til å styrke hele alliansen. Finsk og svensk Nato-medlemskap gjør at Norge også får en rolle som transittnasjon og operasjonsbase for styrker som skal øve, trene og operere i Norden. Derfor må vi legge til rette for å kunne ta imot større allierte forsterkninger, sier forsvarsministeren.

Prosjektet vil bli iverksatt umiddelbart.

(©NTB)

Flere nyheter: