Menu
Israels statsminister Benjamin Netanyahu har snakket med Trump om sin nye Gaza-plan. (Abir Sultan/Pool Photo via AP)

Netanyahu og Trump diskuterer Israels Gaza-offensiv

Israels statsminister Benjamin Netanyahu har snakket med USAs president Donald Trump om Israels offensive planer i Gaza.

Av NTB | 10.08.2025 21:34:31

Politikk: Det melder den israelske Statsministerens kontor søndag.

– De to diskuterte Israels planer om å ta kontroll over de gjenværende Hamas-bastionene i Gaza for å avslutte krigen ved å sikre løslatelse av gislene og beseire Hamas, heter det i uttalelsen.

Netanyahu har uttalt at han ønsker å ta kontroll over Gaza by. Den nye Gaza-offensiven har som mål å ta ut to gjenværende Hamas-styrker.

Under en pressekonferanse søndag sa han at han ikke har noe annet valg enn å «fullføre jobben» og beseire Hamas for å frigjøre gislene som ble tatt fra Israel.

Netanyahu sa at målet ikke er å okkupere Gaza:

– Vi ønsker et sikkerhetsbelte rett ved grensen vår, men vi vil ikke bli værende i Gaza. Det er ikke vårt formål, sa han.

Hamas på sin side sier at de ikke vil legge ned våpnene før en uavhengig palestinsk stat er etablert.

Det er ikke klart når Netanyahus nye plan skal settes i gang, men han sier at tidsplanen de har satt for aksjonen er «ganske raskt».

(©NTB)

Flere nyheter: