NTB
Nedskutt drone i Litauen var trolig russisk, ifølge presidenten
Dronen som ble skutt ned av et Nato-kampfly mandag, var trolig på vei mot Ukraina, sier Litauens president. Dronen som ble skutt ned av et Nato-kampfly mandag, var trolig på vei mot Ukraina, sier Litauens president.
Dronen som ble skutt ned av et Nato-kampfly mandag, var trolig på vei mot Ukraina, sier Litauens president.
Ukraina: – Dronen var trolig rettet mot Ukraina, men ble påvirket av ukrainsk elektronisk krigføring og ble slått ut av kurs, sier president Gitanas Nauseda onsdag.
Han sier dronen var av typen Gerbera og bygget av billig kryssfinér, slik som russiske droner ofte er, og at Litauen etter alt å dømme ikke var målet.
Litauens militære undersøker nå elektronikken i dronen for å forsøke å avdekke mer om målet dens, sier han.
Dronen som ble skutt ned sent mandag kveld, var den første som ble skutt ned av kampfly fra Nato siden alliansen startet patruljeringen langs Russlands grense mot de baltiske landene i 2004, da Estland, Latvia og Litauen ble medlemmer av Nato.
Både Polen og de baltiske landene har flere ganger opplevd krenkelser av luftrommet sitt i forbindelse med krigen i Ukraina.
(©NTB)
