Nedgang i sykefraværet – til tross for flere luftveisinfeksjoner
Til tross for en sterk økning i luftveissykdommer i første kvartal, viser nye tall fra NAV at det legemeldte sykefraværet på Haugalandet har gått noe ned.
Sykefravær: Det legemeldte sykefraværet i Rogaland var på 5,3 prosent i første kvartal 2025. Det er en svak nedgang sammenliknet med samme periode i fjor. Til sammenligning var landsgjennomsnittet 6,1 prosent.
– Vi ser en økning i sykefravær knyttet til influensa og akutte luftveisinfeksjoner, men nedgangen i psykiske lidelser bidrar til at totalen likevel går ned, sier direktør i NAV Rogaland, Merethe P. Haftorsen.
Totalt ble det registrert 725 102 tapte dagsverk i fylket i løpet av kvartalet.
Psykiske lidelser i tilbakegang
Muskel- og skjelettlidelser sto for 30 prosent av sykefraværet, mens psykiske lidelser utgjorde 24,4 prosent. Sykdommer i luftveiene økte og sto for 10,9 prosent, en oppgang på 25 880 tapte dagsverk fra året før.
– Det er positivt at sykefraværet på grunn av psykiske lidelser har gått noe ned, selv om det fortsatt er en stor andel av både sykefraværstilfeller og varighet, sier Haftorsen.
Kortere varighet i Rogaland
Sykefraværstilfellene i Rogaland varte i snitt i 32,1 dager, mot 36,2 dager på landsbasis. Psykiske lidelser hadde lengst varighet med i snitt 72,9 dager, etterfulgt av svangerskapssykdommer (57,4 dager) og muskel- og skjelettlidelser (48,3). Luftveissykdommer hadde kortest varighet, med i snitt 8 dager.
22,6 prosent av sykefraværet var gradert, lavere enn landsgjennomsnittet på 25,6 prosent. Graderte sykemeldinger var mest vanlig ved svangerskapssykdommer og psykiske lidelser.
Kvinner og unge mest sykemeldt
Sykefraværet var høyere blant kvinner (7,2 prosent) enn menn (3,8 prosent). Blant kvinner var det høyest sykefravær i aldersgruppene 30–34 år (9,4 prosent) og 25–29 år (8,6 prosent). Det var en økning i sykefraværet blant personer under 34 år, mens det var nedgang i de eldre aldersgruppene.
Blant innvandrere var sykefraværet 5,8 prosent, høyere enn hos øvrig befolkning (5,2 prosent). Økningen var størst blant innvandrere fra Øst-Europa.
Store forskjeller mellom kommunene
Lavest sykefravær i fylket hadde Hjelmeland (4,0 prosent), Sokndal (4,7 prosent), og Sauda og Bjerkreim (4,8 prosent). Høyest lå Utsira (6,5), Bokn (6,3) og Tysvær (6,0).
Blant større kommuner hadde Haugesund et sykefravær på 5,8 prosent og Karmøy 5,6 prosent.
– At sykefraværet totalt sett går ned er positivt, men vi følger fortsatt nøye med på utviklingen i psykiske lidelser og blant enkelte grupper, sier Haftorsen.