reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Valon Avdylis forsvarer, advokat Svein Holden, opplyser til NTB at hans klient nekter straffskyld for drapet på 20 år gamle Hamse Hashi Adan på Mortensrud høsten 2021. Foto: Fredrik Hagen / NTB

Mortensrud-saken: Drapssiktet 36-åring fengslet i fire uker

Den 36 år gamle mannen som er siktet for å ha drept Hamse Hashi Adan på Mortensrud i 2021, erkjenner ikke straffskyld. Han fengsles i fire uker.

Av NTB | 15.03.2023 14:33:58

Kriminalitet og rettsvesen: – Han erkjenner ikke straffskyld, opplyser mannens forsvarer, advokat Svein Holden, til NTB.

Hamse Hashi Adan døde av skadene etter å ha blitt skutt på Mortensrud i Oslo 7. oktober 2021. To dager etter reiste brødrene Valon (36) og Visar Avdyli (33) fra Norge til Pristina i Kosovo. De ble i ettertid siktet for drap eller medvirkning til drapet på Adan.

Den eldste av brødrene kom tirsdag til Norge etter å ha sittet fengslet i Tyrkia for ulovlig opphold i landet.

Politiets begjæring om varetekt ble behandlet i kontorforretning – altså uten at det avholdes rettsmøte – onsdag ettermiddag. Der fikk politiet medhold i å fengsle 36-åringen i fire uker med brev og besøksforbud, samt full isolasjon de første to ukene.

Valon Avdyli, som tidligere er domfelt for deltakelse i IS, er så langt ikke avhørt. Han vil «bli tilbudt muligheten til å forklare seg i saken» i løpet av de neste dagene, opplyser Oslo-politiet.

Brødrene er i tillegg siktet for drapsforsøk på personene som sto i nærheten av Adan da skuddene falt. De er også siktet for anskaffelse av våpen og benyttelse av disse på offentlig sted.

Visar Avdylis forsvarer, advokat Øyvind Bratlien, som ikke ønsker å kommentere saken overfor NTB.

– Min klient begjærer seg løslatt, men samtykker til at spørsmålet blir behandlet i kontorforretning, understreker advokat Holden.

– Valon Avdylis lillebror Visar Avdyli er fortsatt etterlyst i saken. Politiet oppfordrer ham til å melde seg for politiet, sa politiadvokat Børge Enoksen i Oslo politidistrikt under en pressekonferanse mandag om pågripelsen.

Flere nyheter: