Connect with us

NTB

Minst 45 hus tatt av flom i Nepal

Minst fem personer er savnet etter at en ny flom har feid bort en mengde hus i det sentrale Nepal. Minst fem personer er savnet etter at en ny flom har feid bort en mengde hus i det sentrale Nepal.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Flere innbyggere er evakuert med helikopter etter at elven Budhi Gandaki har gått over sine bredder og forårsaket en ny flom i sentrale deler av Nepal. Minst fem personer er savnet, og over 80 er evakuert. Foto: Nepal Army / AP / NTB

Minst fem personer er savnet etter at en ny flom har feid bort en mengde hus i det sentrale Nepal.

Utenriks: Fire helikoptre er satt inn for å støtte rednings- og evakueringsarbeidet, mens vannstanden i elven Budhi Gandaki fortsetter å stige.

– Det vi vet, er at et tørt jordskred blokkerte elven, og at den deretter brøt gjennom og forårsaket flommen, sier Dharam Raj Uprety, leder for den nasjonale katastrofemyndigheten.

Rundt 45 hus er skylt bort. Flommen skadet også tre vannkraftprosjekter og fire broer.

Ifølge myndighetene er minst 82 personer evakuert fra de rammede områdene, blant dem ni utlendinger.

Annonse

Flommen kommer mens Nepal fortsatt er i ferd med å hente seg inn etter flomkatastrofen i august, som krevde over 1400 menneskeliv og hvor over 5000 fremdeles er savnet.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige