Connect with us

Lokalt

Meteorologene fremskynder farevarsel – styrtregnet kan treffe Rogaland allerede i ettermiddag

Publisert

den

Illustrasjon fra Varsom

Meteorologisk institutt har fremskyndet det gule farevarselet for styrtregn i deler av Rogaland og Agder. Uværet kan nå starte allerede klokken 15.45 fredag.

Vær: Farevarselet gjelder frem til klokken 02.00 natt til lørdag, og de kraftigste bygene ventes først å treffe Rogaland.

Mer enn 20 millimeter på én time

Meteorologene varsler at de mest intense bygene lokalt kan gi over 20 millimeter nedbør på én time.

Det er stor usikkerhet om nøyaktig hvor de kraftigste bygene vil treffe, og været kan endre seg raskt. Nedbøren ventes å komme først i de vestlige områdene.

Fare for oversvømmelser og vannplaning

Styrtregnet kan føre til overvann i tettbygde områder og vann som trenger inn i kjellere. Der bygene blir kraftigst, er det også fare for lokale oversvømmelser, endringer i bekker og elveløp samt jord- og flomskred.

Annonse

Bilister må være forberedt på vanskelige kjøreforhold med overvann og fare for vannplaning.

Ber folk ta forholdsregler

Meteorologisk institutt oppfordrer innbyggerne til å følge utviklingen på værradaren, rense sluk og stikkrenner der det er behov, og unngå unødvendig ferdsel i utsatte områder.

Bilister bes også om å tilpasse farten etter forholdene og unngå å kjøre gjennom oversvømte veier.

Live
Neste
Spilles
Forrige