LIVESENTER
Menu
En soldat fra Irans revolusjonsgarde holder vakt i Teheran. Regimet i landet har henrettet mer enn 1000 mennesker siden årsskiftet, ifølge menneskerettsgruppen Hengaw. Foto: Vahid Salemi / AP / NTB

Menneskerettsgruppe: Iran har henrettet mer enn 1000 mennesker i år

Det iranske regimet har henrettet minst 1002 mennesker i løpet av årets første ni måneder, ifølge menneskerettsgruppen Hengaw.

Av NTB | 23.09.2025 02:07:31

Politikk: 404 av henrettelsene har skjedd etter at krigen mellom Iran og Israel brøt ut i juni, skriver gruppa skriver i en rapport publisert søndag. Det er en økning på 40 prosent siden krigen startet, noe som er «den største økningen på to tiår».

– Aldri før har det vært flere enn 1000 henrettelser på så kort tid, heter det i en pressemelding.

FN hadde i slutten av august registrert 841 henrettelser siden årsskiftet, en betydelig økning sammenlignet med tidligere år. FN registrerte minst 975 henrettelser i fjor, noe som tyder på at 2025 kan bli det verste på flere tiår.

Menneskerettsgrupper har lenge kritisert Irans hyppige bruk av dødsstraff, som de sier brukes for å slå ned på opposisjonen.

Israel og Iran utkjempet en tolv dager lang krig i juni, der Israel og USA bombet viktige atom- og militære anlegg i Iran. Minst åtte menn som anklages for å ha spionert for Israel, er henrettet i månedene som har gått siden, ifølge Hengaw.

(©NTB)

Flere nyheter: