reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Frankrikes president Emmanuel Macron tar imot Italias statsminister Giorgia Meloni før toppmøtet i Paris torsdag, der temaet var krigen i Ukraina og sikkerhetssituasjonen i Europa. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB / POOL

Meloni vil ha USA med på neste Ukraina-møte

Italias statsminister Giorgia Meloni sier hun håper USA deltar på det neste europeiske møtet om Ukraina.

Av NTB | 27.03.2025 16:43:22

Politikk: – Det er viktig å fortsette å jobbe med USA for å stoppe konflikten og oppnå en fred som sikrer suvereniteten og sikkerheten til Ukraina, heter det i en uttalelse fra Melonis kontor torsdag.

Uttalelsen kommer etter det tredje møtet i den såkalte koalisjonen av villige land, som jobber med å finne en fredsløsning for Ukraina. USA har ikke deltatt på noen av møtene, men har separate forhandlingsprosesser med Ukraina og Russland gående.

– Håpet er at en amerikansk delegasjon involveres på neste koordineringsmøte, heter det videre i uttalelsen fra Meloni.

Statsministeren understreket også nok en gang at Italia ikke kommer til å bidra med soldater til en såkalt støttestyrke i Ukraina ved en eventuell våpenhvile eller fred.