Connect with us

NTB

Macron har snakket med Trump og Zelenskyj

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Frankrikes president Emmanuel Macron har snakket både med Ukrainas og USAs president, opplyser kontoret hans. Foto: Ludovic Marin / AP / NTB

Frankrikes president Emmanuel Macron har snakket med både Donald Trump og Volodymyr Zelenskyj etter at den ukrainske lederen ble skjelt ut i Det hvite hus.

Krig og konflikter: Det opplyser det franske presidentkontoret lørdag. Macron er på statsbesøk i Portugal før han skal delta på Ukraina-møtet i London søndag.– Alle bør gå tilbake til ro og respekt slik at vi kan komme videre, fordi det som står på spill, er altfor viktig, sier Macron i et intervju som trykkes i avisen Tribune Dimanche søndag.
Den franske presidenten har vært sentral i Ukraina-diplomatiet de siste ukene, også fordi Tyskland har gjennomgått en politisk krise og nettopp holdt nyvalg.
Macron besøkte mandag Trump i Det hvite hus, der han forsøkte å få den amerikanske lederen til å videreføre USAs støtte til Ukraina i kampen mot de russiske invasjonsstyrkene.

Live
Neste
Spilles
Forrige