NTB
Lockerbie-saken: Rettssak mot libysk offiser utsatt i USA
Rettssaken mot den tidligere libyske etterretningsoffiseren som er tiltalt etter Pan Am-bombingen over Lockerbie i 1988, er utsatt. Den skulle ha startet onsdag denne uka. Rettssaken mot den tidligere libyske etterretningsoffiseren som er tiltalt etter Pan Am-bombingen over Lockerbie i 1988, er utsatt. Den skulle ha startet onsdag denne uka.
Rettssaken mot den tidligere libyske etterretningsoffiseren som er tiltalt etter Pan Am-bombingen over Lockerbie i 1988, er utsatt. Den skulle ha startet onsdag denne uka.
Utenriks: Rettssaken i Washington er utsatt fordi forsvarerne har fått tilgang til nye bevis i den snart 40 år gamle saken, melder nyhetsbyrået AP.
I kjennelsen går dommer Dabney Friedrich ikke nærmere inn på hva slags bevis det er snakk om.
Rettssaken er den første i USA knyttet til bomben om bord i Pan Ams rute 103, som 21. desember 1988 eksploderte over Lockerbie i Skottland. 270 mennesker døde – mange av dem amerikanere. Tallet omfatter også elleve personer på bakken.
Påtalemyndigheten hevder at Abu Agila Masud, som nå er i midten av 70-årene, laget bomben som fikk flyet til å styrte.
To andre libyske etterretningsagenter ble stilt for retten av et panel med skotske dommere på en tidligere amerikansk militærbase i Nederland i 2000. Tribunalet dømte én av dem og frifant den andre, men bombemakerens mulige identitet forble et mysterium i mange år.
Bombingen skal ha blitt gjennomført på ordre fra den libyske lederen Muammar Gaddafi, som ble styrtet og drept under borgerkrigen i 2011.
Hvis Masud blir funnet skyldig, risikerer han livsvarig fengsel.
(©NTB)
