Connect with us

Lokalt

Listhaug på Stord: – Vi må komme i gang med kjernekraft

Publisert

den

– Flere ønsker en ny Frp-kurs der vi stopper sløsingen på havvind, batterifabrikker, bistand og innvandring, sier leder Sylvi Listhaug i Fremskrittspartiet. Foto: Annika Byrde / NTB

Fremskrittspartiets leder Sylvi Listhaug mener Norge må få på plass et lovverk for kjernekraft og legge til rette for nye prosjekter. Under et besøk på Stord tok hun til orde for mer handlekraft i energipolitikken.

Energi: Sylvi Listhaug besøkte torsdag Stord i forbindelse med Stordkonferansen og et bedriftsbesøk hos Aker Solutions.

Der møtte hun blant annet representanter fra verftsindustrien for å diskutere olje og gass, havvind og kjernekraft.

Vil få fart på kjernekraften

Listhaug mener Norge må komme raskere i gang med kjernekraft dersom landet skal sikre nok kraft i fremtiden.

– Vi må få på plass et lovverk for kjernekraft. Det er 60 kommuner som ønsker og er interesserte i å sette i gang, sier FrP-lederen ifølge Stord24.

Annonse

Aker-samarbeid trekkes fram

Tidligere i juni kunngjorde Aker Solutions at selskapet har inngått samarbeid med Rolls-Royce SMR om produksjon av moduler til små kjernekraftverk.

Listhaug mener ifølge avisa at utviklingen viser at norsk industri kan få en viktig rolle dersom kjernekraft blir bygget ut i Norge.

Kritisk til utsettelse

Fremskrittspartiet har i flere år tatt til orde for kjernekraft som en del av energimiksen.

Listhaug mener motstanden mot teknologien har ført til at Norge har mistet verdifull tid.

– For hver gang de sier at det ligger langt fram i tid, og et nytt år går, så går det bare enda lengre tid, sier hun ifølge avisa.

Annonse

Vil ikke ha store subsidier

Samtidig understreker Listhaug at FrP ikke ønsker omfattende statlige subsidier til kjernekraft.

Hun mener staten først og fremst bør legge til rette gjennom lovverk, mindre byråkrati og bedre rammevilkår for private aktører.

– Vi ønsker å legge til rette for det, og så håper jeg at det skjer på markedsmessige vilkår og blir lønnsomt, sier hun ifølge Stord24.

Tror kommunene vil konkurrere

Listhaug tror interessen for kjernekraft vil øke i takt med behovet for mer kraftproduksjon.

Hun peker spesielt på små modulære reaktorer som en mulig løsning for kommuner og regioner som trenger mer strøm til næringsutvikling.

Annonse

– Det kan være en løsning på et problem mange kommuner har, sier FrP-lederen ifølge avisa.

Kjernekraftutvalget var skeptisk

Kjernekraftutvalget la tidligere i år fram sin utredning om kjernekraft i Norge.

Utvalget konkluderte med at teknologien tidligst kan være på plass om rundt 20 år, og at kjernekraft per i dag vil være betydelig dyrere enn forventede markedspriser på strøm.

Live
Neste
Spilles
Forrige