NTB
Leger Uten Grenser krever økt internasjonal støtte for å stanse ebolaepidemien i Kongo
Ebolautbruddet i Kongo vokser raskere enn hjelpearbeidet klarer å holde tritt med, advarer Leger Uten Grenser. Organisasjonen ber nå om økt internasjonal støtte for å stanse epidemien. Ebolautbruddet i Kongo vokser raskere enn hjelpearbeidet klarer å holde tritt med, advarer Leger Uten Grenser. Organisasjonen ber nå om økt internasjonal støtte for å stanse epidemien.

Ebolautbruddet i Kongo vokser raskere enn hjelpearbeidet klarer å holde tritt med, advarer Leger Uten Grenser. Organisasjonen ber nå om økt internasjonal støtte for å stanse epidemien.
Utenriks: – Hver forsinkelse koster liv. Vi ligger fortsatt bak utbruddet i stedet for å være i forkant av det, sier Trish Newport, nødhjelpskoordinator for Leger Uten Grenser, i en pressemelding.
Ebola-utbruddet i Kongo har på to måneder blitt det tredje største og raskest voksende i historien, med over 2000 bekreftede tilfeller og 750 døde.
Leger Uten Grenser advarer om at responsen er utilstrekkelig, og at epidemien sprer seg raskere enn innsatsen for å bekjempe den.
Antallet bekreftede tilfeller er tredoblet på under fem uker, fra 650 til nesten 2000. Ituri-provinsen er episenteret og står for rundt 90 prosent av tilfellene.
Organisasjonen understreker at tilgangen til behandling må fremskyndes, og at grunnleggende humanitær bistand som helsetjenester og vann- og sanitærtjenester må sikres parallelt.
– Vi kan ikke fortsette å håndtere epidemien med de samme begrensede ressursene mens den fortsetter å utvikle seg raskere enn responsen vår. For å få til dette er det et akutt behov for økt internasjonal støtte, sier Newport.
Leger Uten Grenser krever sterkere internasjonal innsats og har selv etablert behandlingssentre og isolasjonsenheter i flere provinser. Over 2200 medarbeidere er involvert i organisasjonens ebola-respons.
(©NTB)