Connect with us

Lokalt

Landbruket kan få rimeligere lån

Published

on

Landbruks- og matminister Geir Pollestad (Sp) forteller at det nå er god framdrift i behandlingen av erstatningskravene fra tidligere pelsdyroppdrettere. Foto: Terje Bendiksby / NTB

Finansdepartementet har fastsatt en ny forskrift som reduserer kapitalkravet for næringslån med pant i landbrukseiendom, noe som gir rimeligere lån til landbruket. Endringen trer i kraft søndag.

Landbruk: I desember 2023 fikk Finanstilsynet i oppdrag å vurdere risikovektene for landbrukseiendomslån, og de har nå konkludert med at risikoen er lav nok til å redusere vekten fra 100 prosent til 50 prosent. Dette betyr at bankene kan tilby lån med lavere kapitalkrav.

– Å sikre rekruttering og trygge betingelser for neste generasjon i norsk matproduksjon er en prioritet for Senterpartiet og Arbeiderpartiet i regjering. Jeg er glad for at finansministeren med dette grepet legger til rette for dem som ønsker å satse i norsk landbruk, sier landbruks- og matminister Geir Pollestad (Sp).

Forskriften gir også mulighet for at mange landbrukseiendomslån kan behandles som boliglån, som har enda lavere kapitalkrav, noe som ytterligere kan lette finansieringen for bøndene.