LIVESENTER
Menu
Peter Christiansen gratuleres med Vikings vinnermål i cupkampen mot Aalesund. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

Kunstscoring sendte Viking til semifinale – slet lenge mot Aalesund

Viking slet lenge mot Aalesund i cupens kvartfinale, men en nydelig avslutning fra Peter Christiansen i det 82. minutt ga 1-0-seier.

Av NTB | 25.06.2025 20:04:14

Sport: Zlatko Tripic forserte på venstresiden og slo flatt inn i feltet. Ballen kom litt bak Christiansen, men med en hælflikk bak standbeinet styrte han ballen i mål.

Viking er suveren serieleder i Eliteserien og har scoret 37 mål på 13 seriekamper. Aalesund er bare på 7.-plass i 1. divisjon, men Kjetil Rekdals lag er ubeseiret på hjemmebane og gjorde det vanskelig for favoritten.

Hjemmelaget skapte det lille som var av muligheter i den første omgangen. Nærmest var Paul Ngongo da han ble spilt gjennom i det 25. minutt, men Kristoffer Klaesson reddet avslutningen fra spiss vinkel.

– Vi slurver, og det virker ikke som vi tar kampen helt på alvor. Jeg er ekstremt skuffet over intensiteten, sa han.

Annerledes var stemningen i hjemmegarderoben.

– Jeg synes vi er veldig gode. Vi er gode i angrep og forsvarer oss godt, sa Ngongo til NRK.

Viking kom til sin første store sjanse i det 72. minutt, da Jakob Segadal Hansen stupheadet ballen via en AaFK-rygg og i tverrliggeren via keepers hanske.

Ti minutter senere kom den forløsende scoringen som betyr at Viking spiller semifinale 9. juli.

Viking skapte ingenting, og Zlatko Tripic var kritisk da han uttalte seg til NRK i pausen.

Sju minutter ut i den andre omgangen sto Ngongo for kampens til da største mulighet da han satte fart mellom flere motspillere og fyrte løs fra ypperlig posisjon, men uten å treffe mellom stengene.

(©NTB)