Menu
Kronprins Haakon ser ut til å nyte noen dager til fjells i turbukse og strikkegenser. Foto: Heiko Junge / NTB

Kronprinsen i fjellheimen – pinnebrød på menyen

Kronprins Haakon starter høsten med tredagerstur til Jostedalsbreen nasjonalpark. Barn og unge fra området deltok mandag – Naturdagen – fra hytta Tungestølen.

Av NTB | 01.09.2025 16:32:08

Vær: Naturdagen bød på aktiviteter som natursti og turmat fra hele verden – blant annet godt, gammeldags pinnebrød stekt gyllenbrune over bålpanne. Dagen arrangeres i forbindelse med Friluftslivets år, som markeres over hele landet i 2025. Kronprinsen er beskytter og deltar på flere arrangementer gjennom året.

Denne uka blir skal kronprins Haakon vandre på Nord-Europas største isbre, Jostedalsbreen, sammen med brefører. Det blir overnatting i telt og et opphold på Tungestølen turisthytte. Med seg på turlaget har han blant annet to personer fra DNTs utviklingsprogram i friluftsliv, Unge naturtalenter, opplyser Kongehuset.

Etter to dager med vandring i nasjonalparken i Luster, skal besøket avrundes med fagarrangement om myr i Sogndal. Studenter, forskere og fagpersoner belyser myrenes betydning som viktige økosystemer og for lagring av karbon og vann.

Jostedalsbreen nasjonalpark ble opprettet i 1991 og dekker et areal på om lag 1310 kvadratkilometer i Vestland fylke. Nasjonalparken har Nord-Europas største isbre, Jostedalsbreen.

(©NTB)

Flere nyheter: