Ny behandling – kan gi gjennombrudd for flere kreftformer
For å gi norske kreftpasienter raskere tilgang til ny og lovende behandling, skal Kreftforeningen selv bidra til utviklingen av legemidler.
Medisin og helse: Første steg i satsingen er en pasientstudie i samarbeid med bergensselskapet Cytovation, opplyser Kreftforeningen i en pressemelding.
Kreftforeningen skyter inn rundt 50 millioner kroner i studien og skal de kommende årene bruke totalt 200 millioner kroner på utvikling av legemidler mot kreft.
Studien skal teste et syntetisk peptid (CY-101) utviklet ved Universitetet i Bergen og Haukeland universitetssjukehus. Medikamentet skal prøves ut på personer med den sjeldne og meget alvorlige diagnosen binyrekreft.
– Ofte kan det gå opptil 15 år. Samtidig blir det stadig færre kliniske studier hvor pasienter kan prøve ut nye medisiner. Vårt mål er å redde flere liv, og vi har ikke tid til å vente, sier Ross.
– Binyrekreft har mange av de samme drivkreftene som større krefttyper, som tarmkreft og leverkreft. Vi tror virkelig på potensialet til CY-101 og håper dette partnerskapet kan bane vei for gjennombrudd også innen andre kreftformer, sier han.
Kreftforeningens generalsekretær Ingrid Stenstadvold Ross sier de lenge har sett med bekymring på at det tar for lang tid før forskning gir konkrete behandlingstilbud til pasienter.
Lars Prestegarden i Cytovations har stor tro på at CY-101 også kan ha effekt mot andre kreftformer.
(©NTB)