Kommunestyret i Sauda kan vedta milliardprosjekt mot innbyggernes vilje
Det er stor motstand mot ny ammoniakkfabrikk i Sauda, men kommunedirektøren går inn for gigantprosjektet. 15. september avgjør kommunestyret om Iverson eFuels får grønt lys.
Sauda: Den 15. september faller hammeren når kommunepolitikerne i Sauda skal ta stilling til Iverson eFuels’ kontroversielle industriprosjekt. Det skriver Atenbladet onsdag.
Anlegget er planlagt å produsere mer enn 200.000 tonn ammoniakk årlig og vil kreve strøm tilsvarende det 160.000 husstander bruker.
Borgerne roper varsko
Lokalbefolkningen har gjort sin motstand krystallklar. Da Opinion spurte 1000 innbyggere over 15 år, svarte 6 av 10 som hadde dannet seg en mening at de er negative til planene.
Bare 4 av 10 ønsket fabrikken velkommen. Vinteren 2024 demonstrerte over 400 saudabuer i bitre minusgrader.
Tidligere Høyre-politiker Ivar Tangeraas, nå aktiv i motstandsbevegelsen, mener lokaldemokratiet blir overkjørt. Han spår at Arbeiderpartiet og Høyre, muligens støttet av deler av KrF og Senterpartiet, vil presse gjennom vedtaket.
Trygghet versus vekst
Kritikerne maler frem skrekkscenariet av en katastrofe i hjertet av bygda. Med tusenvis av kubikkmeter giftig ammoniakk lagret sentralt, frykter de både industriulykker og at anlegget kan bli et terrormål i urolige tider.
Samtidig bekymrer de seg for at det voldsomme energibehovet vil tømme strømnettet, at utenlandske investorer vil true det lokale næringslivet, og at Saudas renommé som idyllisk småby vil forsvinne.
På den andre siden håper tilhengerne på industriell renessanse. Ti milliarder kroner i investeringer kan gi opptil 100 nye jobber og store ringeffekter for handel og service.
Prosjektet kan også gi Sauda en plass på kartet som grønn energipioner og fortsette kommunens stolte industritradisjoner inn i framtida.
Selskapet slår tilbake
Iverson eFuels-leder Hege Økland karakteriserer sikkerhetsfryktene som grunnløse. Hun sammenligner med andre norske industribyer som Porsgrunn, hvor Yara har produsert ammoniakk i årevis uten dramatikk.
Økland lover også at selskapet vil stå for alle utgifter knyttet til omorganisering av eksisterende virksomheter i området, slik at kommunekassa slipper å blø.
Med kommunedirektørens anbefaling i ryggen kan prosjektet få grønt lys, selv om innbyggerflertallet har markert tydelig motstand.