Menu
Foto: Marit Hommedal / NTB

Kokevarsel opprettholdes på Røvær

Haugesund kommune opprettholder kokevarselet på Røvær etter at vannprøver fredag fortsatt viste funn av én koliform bakterie.

Av Egil M Solberg | 07.09.2025 22:58:25

Kokevarsel: Tidligere i uken ble det påvist bakterier både ved vannverket og i ledningsnettet, samtidig som kraftig nedbør har svekket vannkvaliteten og gjort renseprosessen mer krevende.

Alle innbyggere må derfor fortsatt fosskoke vann som brukes til drikke, matlaging, tannpuss, kaffebrygging og vask av frukt og grønt. Kommunen deler ut vannposer til de som trenger det, og hotellet på øya har fått vanntank til gjester.

Tiltak som spyling av ledningsnett og basseng, tapping av vannkilden og ekstra prøvetaking er gjennomført, men vannet kan først friskmeldes når to prøver på rad viser tilfredsstillende kvalitet.

Kokevarselet gjelder inntil videre. Kommunen lover fortløpende oppdateringer via SMS, nettsider og media.

Flere nyheter: