Connect with us

NTB

Kloden var over 2 grader varmere 17. november

Published

on

Solnedgang bak oljepumper ved Barnes City i Texas 1. november. Forbrenning av olje, kull og gass fører til utslipp av CO2, som bidrar til den globale oppvarmingen. Foto: Eric Gay / AP / NTB

For første gang er det registrert en dag der snittemperaturen på jorda var over 2 grader høyere enn i førindustriell tid.

Vær: «Milepælen» ble passert 17. november, ifølge foreløpige tall fra EUs klimaovervåkingstjeneste C3S.

De viser at snittemperaturen på jorda denne dagen var 2,06 grader høyere enn i førindustriell tid.

Tallene betyr ikke at verden har mislykkes med å nå det såkalte 2-gradersmålet. Da må den globale snittemperaturen ligge over 2 grader i en lang periode.

Målt over tid er den globale oppvarmingen foreløpig på om lag 1,2 grader, sammenlignet med nivået før den industrielle revolusjon.

Annonse

De siste månedene er det satt flere nye globale varmerekorder med svært store marginer. Værfenomenet El Niño antas å bidra til temperaturhoppene, i tillegg til den menneskeskapte globale oppvarmingen.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige