Menu
USAs utenriksminister Marco Rubio sammen med Kongos utenriksminister Therese Kayikwamba Wagner og Rwandas utenriksminister Olivier Nduhungirehe i en tidligere signeringsseremoni i Washington 25. april, da partene lovet å jobbe for en fredsavtale. Arkivfoto: Jacquelyn Martin / AP / NTB

Klart for fredsavtale mellom Rwanda og Kongo – USAs jakt på mineraler lurer i bakgrunnen

En USA-meglet fredsavtale mellom Kongo og Rwanda skal signeres i Washington fredag. Spørsmålene er mange, ikke minst når det gjelder Kongos viktige mineraler.

Av NTB | 27.06.2025 12:04:13

Kriminalitet og rettsvesen: Avtalen blir av USA hyllet som en diplomatisk triumf som skal få slutt på en blodig konflikt som har vart siden midten av 1990-tallet. President Donald Trump har også ymtet frampå om at han bør få Nobels fredspris for innsatsen.

Samtidig mener kritikere at avtaleteksten er vag, ikke minst når det gjelder den økonomiske delen. Spørsmålet er hva USA får til gjengjeld, og om avtalen kan innebære at Kongo må gi fra seg kontrollen over store mineralressurser, som coltan, kobolt, litium, kobber og gull.

Rwanda skal på sin side ha diskutert muligheten for å ta imot migranter som USA vil utvise.

– I sin nåværende form vil den kommende avtalen belønne aggresjon, legitimere plyndringen av Kongos naturressurser og tvinge offeret til å gi fra seg sin nasjonale arv ved å ofre rettferdighet for å sikre en svak og skjør fred, skriver han i en uttalelse på X.

Den ble publisert torsdag i forrige uke, dagen etter at USA, Rwanda og Kongo kom med en felles uttalelse om hva avtalen inneholder.

Ifølge teksten skal den blant annet legge til rette for at flyktninger kan vende hjem, at landegrensene respekteres, og at militser avvæpnes. Men den sier ingenting om Kongos mineraler, som antas å ha vært den drivende kraften bak krigen, og som analytikere mener er USAs viktigste motivasjon for å ville megle fram en løsning.

Avtalen er blitt meglet fram av Qatar og svigerfaren til Trumps datter Tiffany, den libanesisk-amerikanske forretningsmannen Massad Boulos, som nå er Trumps rådgiver for afrikanske spørsmål.

Krigen har involvert en rekke militsgrupper og kongolesiske regjeringsstyrker, samt flere naboland opp gjennom årene.

Selv om Rwanda og Kongo formelt ikke er i krig, er Rwanda blitt anklaget for å støtte den tutsidominerte opprørsgruppen M23, som det siste halvåret har tatt kontroll over store områder, blant annet storbyen Goma.

Bare i januar og februar i år ble over 7000 mennesker drept i kampene, ifølge kongolesiske myndigheter. Krigføringen har også vært preget av brutale overgrep mot sivile, som omfattende seksuell vold.

Blant kritikerne er den kongolesiske gynekologen Denis Mukwege – som fikk Nobels fredspris i 2018 for sitt arbeid mot seksuelle overgrep i krigen. Han mener at avtalen belønner rwandisk krigføring.

Det er USAs utenriksminister Marco Rubio som skal være til stede når Rwanda og Kongos utenriksministre signerer avtalen i Washington. Det hvite hus har på forhånd meldt at Trump skal ta imot de to utenriksministrene i Det ovale kontor.

Området der krigen utspiller seg, ligger 250 mil og minst to døgns kjøretur fra Kongos hovedstad Kinshasa, rett ved grensen til Rwanda.

(©NTB)

Flere nyheter: