Kjørefeltsignaler tatt i bruk i Rennfast-tunnelene
Nytt system skal redusere kø og stengninger i Byfjord- og Mastrafjordtunnelen.
Trafikk: De nye kjørefeltsignalene i Rennfast er nå satt i drift i Byfjordtunnelen og Mastrafjordtunnelen. Arbeidet startet i midten av juni, og anlegget tas i bruk fra i dag.
Med det nye systemet kan Vegtrafikksentralen fjernstyre rødt og grønt lys i tunnelene. Det gjør det mulig å holde ett eller to kjørefelt åpne ved mindre hendelser, i stedet for å stenge tunnelen helt. Målet er færre køer og mindre trafikale problemer.
Byfjordtunnelen har i snitt 11.500 kjøretøy i døgnet, hvorav 1.610 er tungtrafikk. I Mastrafjordtunnelen passerer rundt 9.650 kjøretøy daglig, med 1.607 tunge kjøretøy.
Statens vegvesen forventer at kjørefeltsignalene vil gi bedre trafikkflyt og økt trafikksikkerhet i begge tunnelene.








