reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Det arrangeres færre gudstjenester, og kirkens medlemstall går fortsatt ned. Men dagligdagse lavterskeltilbud har økt. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Kirkedeltakelse: Færre gudstjenester – flere kommer

Kirken har færre medlemmer og litt lavere bruk av dåp og gravferd. Men Den norske kirke påpeker at flere deltar på gratis eller rimelige hverdagstilbud.

Av NTB | 17.03.2025 09:01:31

Kuriosa og kjendiser: Statistisk sentralbyrå (SSB) har levert foreløpig kirkestatistikk for Den norske kirke i 2024. Andelen av befolkningen som er medlem av Den norske kirke, er ned fra 63 til 62 prosent, andelen nyfødte som døpes, er ned fra 51 til 50 prosent, og andelen avdøde som får kirkelig gravferd, er ned fra 82 til 81 prosent. Det mangler tall fra litt over 20 sokn. Endelige tall publiseres i juni.

Det ble i fjor arrangert færre gudstjenester, men gjennomsnittlig antall deltakere på gudstjenestene øker fra 77 til 80.

Den norske kirke opplyser i en pressemelding at noen tall går oppover.

– 2024 hadde en økning i antall kirkebryllup med 5 prosent sammenlignet med året før. 6725 par giftet seg i kirken, og den mest populære dagen å gifte seg på var lørdag 24. august, sier leder Harald Hegstad i Kirkerådet i Den norske kirke.

Videre tilbyr flere menigheter mer aktiviteter på hverdagene. Der øker deltakelsen, ikke minst for baby- og småbarnssang. Der var det en økning på 4 prosent fra 2023 til 2024. Kirker tilbyr også barnekor, konserter, kulturarrangementer, middagsfellesskap, familiekor, eldretreff, turer og åpne kirker. Hegstad påpeker at dette er gratis eller svært rimelige lavterskelarrangementer som kan gi tro, håp og fellesskap i urolige tider.

(©NTB)

Flere nyheter: