NTB
Kilder: Ingen militære løfter fra Trump til Jemens president
Jemens president har bedt om USAs militørstøtte i kampen mot houthi-bevegelsen. Ifølge Reuters' kilder lover president Trump ingenting. Jemens president har bedt om USAs militørstøtte i kampen mot houthi-bevegelsen. Ifølge Reuters’ kilder lover president Trump ingenting.
Jemens president har bedt om USAs militørstøtte i kampen mot houthi-bevegelsen. Ifølge Reuters’ kilder lover president Trump ingenting.
USAs: Nyhetsbyrået viser til fire kilder med kjennskap til saken. De opplyser at USAs president Donald Trump søndag snakket med sin jemenittiske kollega Rashad al-Alimi.
Al-Alimi ba om amerikansk støtte til sin Saudi-støttede regjering i kampen mot houthiene, som tidligere denne måneden tok kontroll over viktige områder langs Bab al-Mandeb-stredet i en offensiv.
To av kildene – én jemenittisk og én vestlig – opplyser at Trump ikke kom med noe direkte løfte om militær støtte.
Verken Det hvite hus eller Jemens informasjonsminister har kommentert saken.
Trump har uttalt at USA er i kontakt med houthiene, og gruppen opplyste mandag via en talsperson at de ikke kommer til å angripe amerikanske skip.
Trump har også avvist saudiske forespørsler om militær støtte mot houthiene, ifølge Reuters.
(©NTB)
