Connect with us

NTB

Kilder: Ingen militære løfter fra Trump til Jemens president

Jemens president har bedt om USAs militørstøtte i kampen mot houthi-bevegelsen. Ifølge Reuters' kilder lover president Trump ingenting. Jemens president har bedt om USAs militørstøtte i kampen mot houthi-bevegelsen. Ifølge Reuters’ kilder lover president Trump ingenting.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Jemens president Rashad al-Alimi i FN i september i fjor. Foto: Richard Drew / AP / NTB

Jemens president har bedt om USAs militørstøtte i kampen mot houthi-bevegelsen. Ifølge Reuters’ kilder lover president Trump ingenting.

USAs: Nyhetsbyrået viser til fire kilder med kjennskap til saken. De opplyser at USAs president Donald Trump søndag snakket med sin jemenittiske kollega Rashad al-Alimi.

Al-Alimi ba om amerikansk støtte til sin Saudi-støttede regjering i kampen mot houthiene, som tidligere denne måneden tok kontroll over viktige områder langs Bab al-Mandeb-stredet i en offensiv.

To av kildene – én jemenittisk og én vestlig – opplyser at Trump ikke kom med noe direkte løfte om militær støtte.

Verken Det hvite hus eller Jemens informasjonsminister har kommentert saken.

Annonse

Trump har uttalt at USA er i kontakt med houthiene, og gruppen opplyste mandag via en talsperson at de ikke kommer til å angripe amerikanske skip.

Trump har også avvist saudiske forespørsler om militær støtte mot houthiene, ifølge Reuters.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige