Johanne Hauge Harviken slo Helene Marie Fossesholm på Gålå – klar for verdenscuprenn på Lillehammer
Johanne Hauge Harviken (27) leverte et sterkt renn da hun vant søndagens 10 kilometer i norgescupen på Gålå. Bak fulgte Helene Marie Fossesholm.
Sport: Harvikens seiersmargin endte til slutt på 9,7 sekunder. 27-åringen ledet på samtlige passeringer underveis i løpet.
– Nå er jeg veldig fornøyd. Jeg følte at jeg virkelig var sterk i stakingen fra start. Jeg hadde veldig gode ski. Uten det hadde det ikke vært mulig. Jeg har følt meg rå hele helgen, så var jeg veldig skuffet etter i går. Jeg tenkte at jeg skulle ha den Lillehammer-plassen, sa Harviken til VG etter løpet.
Fossesholm ble nummer to. Dermed avsluttet 23-åringen en svært god helg, som ble innledet med seier fredag.
– Det var fantastisk deilig. Klassisken har vært litt bedrøvelig de siste årene, så det var deilig med gode svar. For to måneder siden satt jeg i rullestol i Athen. At jeg skulle stå her i dag hadde jeg ikke drømt om, sa Fossesholm etter søndagens løp.
Eiker-løperen har hatt en mildt sagt trøblete oppkjøring til den viktige VM-sesongen. I september fikk hun kneet ut av ledd under en fotballkamp.
Først tidligere denne måneden ble det klart at Fossesholm ville slippe operasjon. I den forbindelse antydet 23-åringen at hun siktet seg inn på comeback etter jul.
Fredag var hun imidlertid på plass på Gålå etter å ha stått over den nasjonale norske sesongåpningen på Beitostølen sist helg.
(©NTB)