Connect with us

NTB

Japansk romfartøy har trolig krasjlandet på månen

Published

on

En modell av Hakuto-R-raketten som skulle landet på månen tirsdag. Foto: Eugene Hoshiko / AP / NTB

Kontrollører mistet tirsdag kontakten med et japansk romfartøy med kurs mot månen. Trolig har raketten krasjlandet på månen, melder selskapet som står bak.

Vitenskap og teknologi: Kun øyeblikk før landing mistet kontrollørene i Tokyo kontakten med raketten. I en uttalelse sier det japanske selskapet Ispace, som står bak romferden, at forsøket var mislykket.– Vi venter ikke å kunne fullføre månelandingen på dette tidspunktet, sier administrerende direktør og grunnlegger Takeshi Hakamada i uttalelsen, der selskapet sier at de antar at romfartøyet hadde «landet hardt» på månen.
Hadde de lyktes, ville Ispace vært det første kommersielle selskapet som sto bak en romferd for å landsette et landingskjøretøy på månen. Det er også Japans første framstøt mot månen.
Romferden fikk navnet Hakuto-R. Hakuto betyr «hvit kanin» på japansk.
Raketten ble skutt opp fra en Space X-rakett fra det amerikanske romsenteret Cape Kennedy i Florida i desember. Grunnen til at det tok så lang tid før planlagt landing, var at romfartøyet er laget for å bruke minst mulig drivstoff og ha god lastekapasitet.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige