NTB
Indre Østfold kutter desserten på juleaften: – Vondt å høre som medmenneske
Hjemmeboende i omsorgsboliger i Askim får kuttet desserttilbudet på selveste julaften. Lederen for kjøkkendriften anser ikke dette som et problem, skriver Smaalenenes Avis. Hjemmeboende i omsorgsboliger i Askim får kuttet desserttilbudet på selveste julaften. Lederen for kjøkkendriften anser ikke dette som et problem, skriver Smaalenenes Avis.
Hjemmeboende i omsorgsboliger i Askim får kuttet desserttilbudet på selveste julaften. Lederen for kjøkkendriften anser ikke dette som et problem, skriver Smaalenenes Avis.
Innenriks: – Alle fortjener dessert på julaften. Jeg synes det er smålig at kommunen skal spare på akkurat dette, sier Anette Mandfloen Strøm (51) til avisa.
Hennes mor bor i Kirkegata omsorgsboliger i Askim. Etter at moren fikk hjerneslag i 2020, er hun avhengig av hjelp i hverdagen.
Sondre Stjern, leder for kjøkkendrift i Indre Østfold kommune, bekrefter at dessert ble fjernet fra tilbudet «middag til hjemmeboende» fra 1. januar 2026. Han mener at dette ikke er et problem.
– Helt ærlig, nei. Man kan kjøpe dessert i butikken eller skaffe det andre steder, som alt annet. Det er kun middagen vi leverer, svarer lederen til avisen.
Da Strøm får høre hva kjøkkensjefen svarer, reagerer hun umiddelbart.
– Vet du hva? Som medmenneske synes jeg det er vondt å høre. Alle kan ikke bare dra på butikken. Det er jo nettopp det som er problemet, sier hun.
Hun håper nå at kommunen revurderer avgjørelsen før jul.
(©NTB)
