Hoppsjef Aalbu innrømmet juks – vurderer egen stilling
– Vi har jukset. Vi har forsøkt å lure systemet, sa Jan-Erik Aalbu dagen etter VM-skandalen. Han kommer til å vurdere sin posisjon som norsk hoppsjef.
Sport: Hoppledelsen møtte pressen på hotellet ved Lerkendal stadion søndag ettermiddag. Seansen fant sted et lite døgn etter det som ble en norsk marerittkveld i Granåsen.
Aalbu fortalte at det siste døgnet hadde blitt brukt til å finne ut nøyaktig hva som hadde skjedd i forbindelse med lørdagens storbakkerenn.
– Støtteapparatet har forklart at de fredag valgte å sy inn en forsterket tråd i hoppdressen til (Johann) Forfang og (Marius) Lindvik. Dette ble gjort vel vitende om at det ikke var innenfor regelverket, men med tro på at det ikke ville bli oppdaget av FIS sin utstyrskontrollør, åpnet Aalbu med.
Han lovet at svar på hvilke konsekvenser skandalen får, vil komme før rennet i Holmenkollen torsdag. Aalbu understreket også at juksingen ikke hadde funnet sted tidligere i VM i Granåsen.
Nærmere to timer etter lørdagens hopprenn dukket sportssjef Aalbu og landslagstrener Brevig opp for å møte pressen. Da benektet Brevig å ha gjort noe ulovlig.
På søndagens pressemøte erkjente Aalbu at landslagstreneren ikke hadde snakket sant. Hoppsjefen ville derimot ikke kommentere hva slags konsekvenser hoppskandalen kan få for Brevig.
Tre av fire norske hoppere ble diskvalifisert etter storbakkerennet i Trondheim. Marius Lindvik trodde han hadde kronet et fenomenalt VM med sølvmedalje, men i pressesonen kom sjokkbeskjeden.
Det internasjonale skiforbundet (FIS) oppga raskt manipulasjon av hoppdressen som årsak til diskvalifikasjonene. Deretter forsvant både norske løpere og ledere fra presseområdet for å summe seg.
Podiet hoppsjefen satt bak, var fritt for både sponsorplakater og -produkter. På spørsmål fra NTB fortalte Aalbu at sponsorene har vært i kontakt med ham. Hoppsjefen erkjente at skandalen har gitt en solid knekk på tilliten til hopplandslaget.
– Jeg tok over denne jobben i sommer og har gjort alt for å bygge opp omdømmet til norsk hoppsport på sju-åtte måneder. Utsiktene våre så bra ut, og det må vi jobbe knallhardt for å vinne tilbake, sa Aalbu til NTB.
Fredag ble kombinertløper Jørgen Graabak disket etter hoppingen i lagkonkurransen. I Graabaks tilfelle handlet det om feil ved skibindingen hans.
Norges kombinertsjef Ivar Stuan har understreket til NTB at det ikke har vært et samarbeid mellom det norske hopp- og kombinertlaget i VM.
Innholdet i videoen ble av flere omtalt som mistenkelig.
Protesten som ble lagt inn fikk etter alle solemerker kontrollørene til Det internasjonale skiforbundet (FIS) til å sjekke den norske dressen grundig. Da ble det oppdaget uregelmessigheter i sømmene.
Fra norsk side har reaksjonene vært sterke på at lederne ble snikfilmet på hotellet, mens det har vært svært kritiske røster i utlandet også.
Landslagstrener Magnus Brevig stilte ikke på pressemøtet og var på vei hjem til Oslo.
– Avsløringen kommer som et sjokk også på meg. Bevisst manipulering av utstyr og juks bryter med alt jeg står for, fortsatte Aalbu, som etter hvert erkjente at han kommer til å vurdere sin egen stilling.
Søndag morgen meldte FIS at forbundets etiske komité kommer til å granske omstendighetene som ga norske diskvalifikasjoner i VMs storbakkerenn i hopp og lagkonkurranse i kombinert.
Østerrike, Polen og Slovenia la før avslutningsrennet inn en protest mot Norges hoppdresser. Bakgrunnen var at det hadde dukket opp en video av norske ledere som syr hoppdresser på hotellet i Trondheim.
(©NTB)