Connect with us

NTB

Guardiola gir seg som City-manager: – Ikke spør meg om grunnene

Pep Guardiolas dager som Manchester City-sjef er talte. Han gir seg i klubben etter søndagens serieavslutning mot Aston Villa. Pep Guardiolas dager som Manchester City-sjef er talte. Han gir seg i klubben etter søndagens serieavslutning mot Aston Villa.

Publisert

den

Pep Guardiola går av som manager i Manchester City. Foto: Richard Pelham / AP / NTB

Pep Guardiolas dager som Manchester City-sjef er talte. Han gir seg i klubben etter søndagens serieavslutning mot Aston Villa.

Sport: Det bekrefter Manchester City i sine mediekanaler fredag.

– For en tid vi har hatt sammen. Ikke spør meg om grunnene til at jeg drar. Det er ingen grunn, men innerst inne vet jeg at tiden er inne. Ingenting varer evig, sier Guardiola.

– Hvis det gjorde det, ville jeg blitt her. Men følelsen, menneskene, minnene, kjærligheten jeg har for mitt Manchester City vil vare for evig, legger han til.

Spanjolens avgang markerer slutten på en ti år lang suksesshistorie for de lyseblå. Guardiola kom til City i 2016 og har ledet klubben til topps i både Premier League, Champions League, FA-cupen, ligacupen og klubb-VM.

Annonse

Den siste tiden har flere medier spekulert i at årets sesong blir Guardiolas siste i City. Etter FA-cuptriumfen over Chelsea i helgen ble temaet nok en gang brakt på bane, og Guardiola valgte å avslutte presseseansen relativt raskt.

Daily Mail meldte allerede mandag at Guardiola gir seg i City på tampen av sesongen. Flere medier hevdet i etterkant å sitte på den samme informasjonen.

Stor suksess

Denne sesongen har City kjempet side om side med Arsenal om Premier League-tittelen. I midtuken ble det klart at trofeet havner i London.

Guardiola har vunnet 16 store titler med Manchester City og er en av Premier Leagues mest suksessrike managere gjennom alle tider. Han kommer ifølge britiske medier ikke til å gå videre til en annen klubb i England.

Spanjolen har tidligere også ledet Barcelona og Bayern München med stor suksess. Trenerkarrieren startet han på Barcelonas B-lag i 2007. Året etter ble han løftet opp som hovedtrener i den katalanske storklubben.

Annonse

Som spiller representerte han Barcelona, Brescia, Roma, Al-Ahli og Dorados de Sinaloa.

Maresca

Enzo Maresca er de britiske medienes klare favoritt til å ta over managerjobben i City. Han var Guardiolas assistent i City i 2020/21-sesongen.

Deretter var italieneren i Parma og Leicester, før han fikk sjansen i Chelsea i 2024. Tidligere i år var perioden på Stamford Bridge over.

Veteranene Bernardo Silva og John Stones gir seg også i Manchester City etter inneværende sesong. Silva har vært klubbens kaptein denne sesongen og en av Guardiolas aller mest betrodde menn.

Nylig vant City FA-cupen etter å ha slått Chelsea i finalen på Wembley.

Annonse

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige