NTB
Fransk høyesterett kan muligens avgjøre Le Pens anke før neste års presidentvalg
Frankrikes øverste domstol – Cour de Cassation – sier den muligens kan komme med en avgjørelse i ankesaken til Marine Le Pen innen begynnelsen av april, det vil si før presidentvalget. Frankrikes øverste domstol – Cour de Cassation – sier den muligens kan komme med en avgjørelse i ankesaken til Marine Le Pen innen begynnelsen av april, det vil si før presidentvalget.

Frankrikes øverste domstol – Cour de Cassation – sier den muligens kan komme med en avgjørelse i ankesaken til Marine Le Pen innen begynnelsen av april, det vil si før presidentvalget.
Utenriks: I en uttalelse onsdag understreker domstolen at tidspunktet kan endres basert på blant annet antall ankesaker som blir levert inn.
Le Pen har varslet at hun vil anke avgjørelsen som ankedomstolen i Paris kom med tirsdag, men onsdag kveld var anken ennå ikke innlevert.
Le Pen er i to rettsinstanser funnet skyldig i misbruk av over 4 millioner euro som ytre høyrepartiet Nasjonal samling (RN) skulle ha brukt til arbeid i EU-parlamentet, men som i stedet ble brukt til partiets arbeid i Frankrike.
Hun ble onsdag dømt til tre års fengsel, hvorav ett år skal sones med elektronisk fotlenke og to år ble gjort betinget. Det var en noe mildere dom enn i første rettsinstans i fjor. I tillegg mistet hun retten til å stille som kandidat i valg i tre år og ni måneder, hvorav to år og seks måneder ble gjort betinget.
Ettersom dommen er rettskraftig fra mars 2025, rekker hun å stille som kandidat i neste års presidentvalg, som holdes 18. april. En eventuell andre valgomgang holdes 2. mai.
Le Pen sa likevel at hun vil bruke alle muligheter i rettsvesenet til å bevise at hun er uskyldig.
(©NTB)