Frans’ kiste framme i Santa Maria Maggiore-kirken
Kisten til pave Frans er framme i Santa Maria Maggiore-kirken etter kortesjen gjennom Romas gater.
Religion og livssyn: Etter at pavemobilen med kisten kom fram til kirken der Frans skal gravlegges, ble den båret inn i kirken av 14 menn. Soldater fra Vatikanets sveitsergarde sto vakt ved inngangen til kirken i sine fargerike uniformer.
Kisten ble fulgt inn i kirken av en utvalgt gruppe fanger, migranter, hjemløse og transpersoner som et signal om den avdøde pavens omsorg for de minst privilegerte. Verdenslederne ble igjen på Petersplassen.
Paven skal gravlegges i en enkel marmorkiste i krypten under et av sidekapellene i basilikaen, som har vært Frans’ favorittkirke i Roma. Han var særlig glad i et portrett av jomfru Maris i kirken.
Frans blir den første pavene på hundre år som ikke gravlegges i Peterskirken, men flere tidligere paver ligger i kirken
(©NTB)