NTB
Frankrikes gjeld på sitt høyeste nivå siden 1978
Frankrikes statsgjeld vokser og vil i år nå sitt høyeste nivå siden 1978 som følge av et kraftig stigende underskudd, opplyser landets finansdepartement. Frankrikes statsgjeld vokser og vil i år nå sitt høyeste nivå siden 1978 som følge av et kraftig stigende underskudd, opplyser landets finansdepartement.
Frankrikes statsgjeld vokser og vil i år nå sitt høyeste nivå siden 1978 som følge av et kraftig stigende underskudd, opplyser landets finansdepartement.
Utenriks: Ifølge en kilde i departementet vil statsgjelden nå 119,3 prosent av BNP i 2026 og 121,7 prosent i 2027. EUs regler sier at offentlig gjeld normalt ikke skal overstige 60 prosent av BNP.
Den ikke navngitte kilden sier at økningen i Frankrikes gjeld er «automatisk» som en «konsekvens av et underskudd som forblir høyt».
På listen over landene med mest gjeld i eurosonen, ligger Frankrike på tredjeplass. Kun Hellas og Italia ligger over.
I henhold til EUs regler skal det offentlige underskuddet – det årlige gapet mellom inntekter og utgifter – ikke overstige 3 prosent av BNP. I fjor endte det på 5,1 prosent av BNP i Frankrike, og regjeringen anslår at det vil nå 5,4 prosent i år.
Samtidig forventer landet at underskuddet vil synke til 5 prosent neste år.
Som følge av gjeldsnivået planlegger regjeringen justeringer og kutt i 2027-budsjettet verdt 54 milliarder euro, rundt 584 milliarder kroner, ifølge Frankrikes statsminister Sebastien Lecornu.
(©NTB)
