Connect with us

NTB

Første gjengkriminelle utvist uten dom i Norge

For første gang har politiet utvist en utenlandsk borger fra Norge uten at vedkommende er dømt i en norsk domstol. For første gang har politiet utvist en utenlandsk borger fra Norge uten at vedkommende er dømt i en norsk domstol.

Published

on

Rune Solberg Swahn er leder av Felles enhet for utlending og forvaltning i Oslo politidistrikt. Foto: Terje Pedersen / NTB

For første gang har politiet utvist en utenlandsk borger fra Norge uten at vedkommende er dømt i en norsk domstol.

Innenriks: – Han er varig utvist. Altså får han ikke komme tilbake til Norge resten av livet. Så enkelt er det, sier leder av Felles enhet for utlending og forvaltning i Oslo politidistrikt, Rune Solberg Swahn, til VG.

Utvisningen skjedde 20. februar i år. Bakgrunnen er en ny instruks fra Justis- og beredskapsdepartementet som kom 23. januar.

Den gir politiet utvidet handlingsrom til å utvise utenlandske statsborgere som ikke er dømt i Norge, men som vurderes som en ekstraordinær kriminalitetstrussel på grunn av tilknytning til kriminelle nettverk.

Svensken var under etterforskning for et tosifret antall straffesaker i Norge, blant annet for flere grove trusler. Han har også en omfattende straffehistorikk fra Sverige.

Annonse

Bare i fjor ble 58 personer utvist fra Norge for å ha vært tilknyttet kriminelle nettverk. Alle disse var derimot domfelt i Norge.

Politiet har som mål å utvise minst like mange kriminelle fra Norge i år, ifølge VG.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige