NTB
Forbrukerrådet: – Unngå kredittkort og «betal senere»-løsninger
Sommerferien er i gang, og Forbrukerrådet har en klar advarsel: Dropp kredittkort og «betal senere»-løsninger hvis du vil unngå økonomiske utfordringer til høsten. Sommerferien er i gang, og Forbrukerrådet har en klar advarsel: Dropp kredittkort og «betal senere»-løsninger hvis du vil unngå økonomiske utfordringer til høsten.

Sommerferien er i gang, og Forbrukerrådet har en klar advarsel: Dropp kredittkort og «betal senere»-løsninger hvis du vil unngå økonomiske utfordringer til høsten.
Innenriks: – Sommerferien er et kjærkomment avbrekk fra en hektisk hverdag. I sommerferien skal og bør vi unne oss noe ekstra hvis vi kan. Samtidig er det dessverre mange som angrer på pengebruken, og som egentlig ikke har råd til noe ekstra, sier fagsjef i forbrukerøkonomi Guro Sollien Eriksrud i Forbrukerrådet.
En ny undersøkelse gjennomført av Norstat på vegne av Forbrukerrådet viser at 11 prosent av de spurte svarer «litt» eller «helt enig» på følgende påstand:
«Jeg brukte så mye penger i sommerferien i fjor at jeg slet med å få pengene til å strekke til utover høsten».
Lett å miste oversikt
– Prøv å unngå kredittkort eller «betal senere»-løsninger, med mindre du vet at du kan betale tilbake etter at ferien er over, sier Eriksrud.
Ifølge Eriksrud er det lett å miste oversikten, og renten på kredittene er oftest på godt over 20 prosent.
– Hvis du ikke betaler hele beløpet ved forfall, kan sommerferien koste mye mer enn den smaker, sier Eriksrud.
Hun råder til bedre planlegging av ferieøkonomien og til å bestemme seg for hva som er viktigst for familien.
– Husk at det er sjelden at opplevelsen øker i takt med forbruket. Prøv å ta hensyn til hvordan du vil ha det når ferien er over og høsten kommer, sier fagsjefen.
Kostnadene har økt
At flere har slitt med økonomien etter sommeren, betyr ikke at enkelte har sløst bort penger. Det kan like gjerne være at marginene har vært knappe, og at kostnadene har økt mer enn først antatt.
– Mange planla sommerferien i år med en forventning om rentenedgang. Det skjedde ikke. Tvert imot: renteoppgangen slår inn for de fleste i juli. Og trolig skal den enda lenger opp, sier Eriksrud og legger til:
– Derfor bør du være ekstra bevisst på pengebruken i år om du ikke har en del ekstra å gå på.
(©NTB)