NTB
FN-sjefen sa unnskyld til Haitis innbyggere
På et besøk i Haiti tirsdag sa FNs generalsekretær unnskyld til landets befolkning for det han beskriver som et svik fra verdenssamfunnets side. På et besøk i Haiti tirsdag sa FNs generalsekretær unnskyld til landets befolkning for det han beskriver som et svik fra verdenssamfunnets side.

På et besøk i Haiti tirsdag sa FNs generalsekretær unnskyld til landets befolkning for det han beskriver som et svik fra verdenssamfunnets side.
Utenriks: – Jeg ber om tilgivelse for at jeg ikke har klart å mobilisere verdenssamfunnet. Vi vet hvor mye dere har lidd, og jeg er her for å lytte, sa António Guterres, under det som er hans første besøk til det voldsherjede karibiske landet siden juli 2023.
Samtidig påpekte han at det er et glimt av håp.
Guterres besøkte blant annet en tidligere skole, som nå huser over 1250 internt fordrevne, som har måtte forlate hus og hjem på grunn av volden i landet. I varmen under blikktaket fortalte en firebarnsmor om forholdene hun og familien lever under, og som hun beskriver som uutholdelige.
– 50 mennesker i ett rom – omtrent ti familier – ikke noe privatliv.
Kvinnens nabo klaget for veggedyr, og at barna ikke får gått på skole.
FNs humanitære hjelpeplan for Haiti i år har et budsjett på 880 millioner dollar – drøyt 8,3 milliarder kroner – men mindre enn en firedel av planen er finansiert så langt.
(©NTB)