Menu
Fjellklatrer Kristin Harila saksøker både NRK, produksjonsselskapet Nordisk Banijay og sin tidligere kjæreste Jens Kvernmo for bruk av private videoklipp uten hennes tillatelse. Foto: Niranjan Shrestha / AP / NTB.

Fjellklatrer Kristin Harila saksøker NRK

Fjellklatrer og forfatter Kristin Harila har saksøkt NRK, produksjonsselskapet Nordisk Banijay og eventyrer Jens Kvernmo.

Av NTB | 25.06.2025 11:34:25

Kriminalitet og rettsvesen: Søksmålet gjelder brudd på privatlivets fred og retten til eget bilde. Saken er knyttet til TV-serien «Jens i Mongolia» som ble publisert i mars i fjor, melder Medier24.

– Bakgrunnen er blant annet at NRK har publisert en promo-video for serien «Jens i Mongolia» der Kristin Harila filmes med et privat videokamera – klipp som senere publiseres som del av serien – uten at hun har gitt samtykke til dette, sier Harilas advokat Tony A. Vangen til M24.

Søksmålet, som skal opp i Oslo tingrett i november, omfatter påstander om brudd på skadeerstatningsloven, åndsverkloven og Den europeiske menneskerettskonvensjon.

– Det mest belastende har vært at en svært privat video med henne og hennes tidligere kjæreste er blitt brukt for å promotere en serie – flere måneder etter at forholdet tok slutt, forklarer Vangen.

NRK ønsker ikke å kommentere saken direkte, men eksternsjef Jostein Olseng uttaler i en SMS at NRK mener de ikke har gjort noe rettsstridig.

Heller ikke advokatene til Jens Kvernmo og Nordisk Banijay har noen kommentarer til selve søksmålet.

(©NTB)

Flere nyheter: