Firehjulinger freser i stykker naturen – Statens naturoppsyn slår alarm
ATV-er og andre motoriserte kjøretøy ødelegger mye natur hvert år. – Vi må skjerpe oss, sier myndighetene, som tar i bruk KI for å overvåke situasjonen.
Natur og miljø: Folk som skal på jakt og fiske, bruker ofte både firehjulinger og andre kjøretøy for å komme seg fram eller hente fangst og byttedyr. Turister som vil ut i naturen, kjører gjerne bil, motorsykkel eller bobil.
Når dette skjer i utmark som skog, fjell og myr, kan det sette varige spor. Avdelingsdirektør Morten Kjørstad i Statens naturoppsyn er svært bekymret.
– Våre folk i felt melder om kjøreskader i stadig flere områder. Skadene oppstår både ved lovlig og ulovlig kjøring. Antall anmeldelser for ulovlig kjøring har økt markant de siste ti årene, og vi har blant annet registrert bobiler, biler og motorsykler som har kjørt inn i utmark for å slå leir, sier han i en pressemelding.
I 2024 var det registrert vel 100.000 ATV-er, over dobbelt så mange som i 2014.
Nå tar Miljødirektoratet i bruk kunstig intelligens for å kartlegge omfanget og overvåke kjøreskader over hele landet. Det gjøres ved å analysere kjørespor fra fly- og dronebilder.
– Vi må handle raskt og målrettet før mer uerstattelig natur går tapt, sier avdelingsdirektør Ivar Myklebust i Land- og friluftsavdelingen i Miljødirektoratet.
– Vi må skjerpe oss. Sporene vi setter i dag, blir arven vi gir videre. Vi må sørge for at den arven ikke ødelegges, sier han.
Motorferdsel i utmark er i utgangspunktet forbudt. Kommunene kan gi unntak, men det stilles strenge krav til aktsomhet. All kjøring skal skje på en måte som skader naturen minst mulig, presiserer Miljødirektoratet.
I våte områder kan kjørespor for eksempel utvikle seg til bekker som drenerer myr og endrer naturtypen. Røsslyng og andre arter sliter med å vokse tilbake, og tynne jordlag kan bli uopprettelig ødelagt.
Han tar gjerne imot tips fra folk som ser kjørespor i naturen. Under storviltjakta, som allerede er i gang, skal tilsynet bli strengere.
(©NTB)