
Evakuering videreføres etter snøskred i Troms
Politiet viderefører søndag evakueringen av beboerne i de skredutsatte områdene i Troms.
Ulykker og naturkatastrofer: – Det vil gjøres nye vurderinger i løpet av dagen, sier operasjonsleder Karl Erik Thomassen i Troms politidistrikt til VG.
Evakueringen gjelder beboere i Breivikeidet, Oldervik og Vasstrand i Tromsø kommune, samt Reinøya og Øvre Kildal.
Fredag omkom fire personer etter en rekke skred på Reinøya i Karlsøy, i Lyngen, i Nordreisa og i Manndalen i Kåfjord kommune. Én person er i tillegg kritisk skadd. De fleste av dem som ble rammet, er utenlandske turister fra Italia og Slovenia.
Det er søndag fremdeles betydelig snøskredfare i områdene.
Senere søndag får de skredutsatte områdene besøk av justis- og beredskapsminister Emilie Mehl (Sp), fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran (Ap) og mat- og landbruksminister Sandra Borch (Sp). Der skal de møte ordførerne fra de berørte kommunene, deretter hjelpemannskapet.
(©NTB)