Connect with us

NTB

EU-kommissær: Stor EU-reform på trappene

Et forslag om å skrote EU-kravet om enstemmighet er ventet om kort tid, sier EUs utvidelseskommissær Marta Kos. Et forslag om å skrote EU-kravet om enstemmighet er ventet om kort tid, sier EUs utvidelseskommissær Marta Kos.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Om kort tid vil EU-kommisjonen legge fram forslag om interne reformer, deriblant skroting av den omstridte vetoretten og kravet om enstemmighet i utenriks- og sikkerhetspolitikken, varsler EUs utvidelseskommissær Marta Kos. Foto: AP / NTB

Et forslag om å skrote EU-kravet om enstemmighet er ventet om kort tid, sier EUs utvidelseskommissær Marta Kos.

Ukraina: EU-landene har i årevis snakket om behovet for interne reformer i takt med at EU vokser. Det som har voldt størst problemer, er kravet om enstemmighet, som særlig gjelder i utenriks- og sikkerhetspolitiske saker.

For eksempel kunne Ungarn under Viktor Orban i to år legge ned veto mot å starte opp medlemskapsforhandlinger med Ukraina, mens arbeidet med sanksjonspakkene mot Russland ofte har tatt uforholdsmessig lang tid fordi alle 27 land må med.

Men nå er ting i ferd med å snu.

– Kommet langt

– Vi har kommet veldig langt, sier Marta Kos i et intervju med NTB.

Annonse

Kos var torsdag i Oslo for møte med utenriksminister Espen Barth Eide (Ap).

Hun varsler at EU-kommisjonen vil komme med et konkret forslag om hva som trengs for å oppta nye medlemmer, i slutten av september eller begynnelsen av oktober.

– Et av fire områder vil være interne reformer, sier hun.

Som kjent står en rekke land, blant dem Ukraina, Moldova og flere land på Vest-Balkan, i kø for å bli EU-medlemmer.

EU-kommisjonens forslag er ifølge Kos å erstatte kravet om enstemmighet med såkalt kvalifisert flertall, det vil si at et vedtak kan fattes når minst 15 land som til sammen representerer 65 prosent av EUs befolkning, sier ja.

Annonse

Tema på toppmøte

Å skrote landenes vetorett kan imidlertid bli tungt å svelge for mange, især mindre EU-land. Kos erkjenner at prosessen kan ta tid. For et vedtak om å endre reglene krever – nettopp – enstemmighet.

Saken skal opp på det kommende EU-toppmøtet i midten av oktober.

– Vi får se hvordan det går da, sier Kos.

I begynnelsen av september ba elleve EU-land, blant dem tungvekterne Frankrike og Tyskland, EUs utenrikssjef Kaja Kallas om å sikre mindre bruk av den omstridte vetoretten.

(©NTB)

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige