NTB
EU avfeier Russlands valg
EUs utenrikspolitiske sjef Kaja Kallas mener Russlands parlamentsvalg var en demokratisk bløff. Hun foreslår også sanksjoner mot dem som bidro til å gjennomføre valget i de okkuperte delene av Ukraina. EUs utenrikspolitiske sjef Kaja Kallas mener Russlands parlamentsvalg var en demokratisk bløff. Hun foreslår også sanksjoner mot dem som bidro til å gjennomføre valget i de okkuperte delene av Ukraina.
EUs utenrikspolitiske sjef Kaja Kallas mener Russlands parlamentsvalg var en demokratisk bløff. Hun foreslår også sanksjoner mot dem som bidro til å gjennomføre valget i de okkuperte delene av Ukraina.
Ukraina: President Vladimir Putins parti Forent Russland vant et stort flertall mot symbolsk opposisjon – der ingen partier som utfordrer Russland krig i Ukraina, fikk stille til valg.
– De såkalte Duma-valget markerte et nytt stort tilbakeslag for det russiske demokratiet. Det var aldri tvil om utfallet, skriver Kallas på X.
– Kreml kneblet dissens, utestengte det eneste registrerte partiet som motsa seg krigen i Ukraina og stengte ute internasjonale valgobservatører. Det er bare et demokratisk ferniss igjen i Russland, fortsetter hun.
Kallas sa hun hadde «foreslått tiltak mot dem som tilrettela for skinnvalgene i okkuperte ukrainske territorier».
EU har allerede innført sanksjoner mot rundt 3000 tjenestemenn og enheter på grunn av krigen mot Ukraina, inkludert president Putin.
Med så å si alle stemmene talt, ligger Forent Russland an til å få nærmere 58 prosents oppslutning, en oppgang fra snaut 50 prosent i 2021. Resultatet gir partiet 355 av de 450 setene i Dumaen, ifølge valgkommisjonen.
(©NTB)
