Connect with us

Lokalt

Enighet i bussoppgjøret – får lønnshopp uten streik

Published

on

Foto: Daniel DeNiazi

Partene er enige om økt lønn og bedre vilkår for bussjåfører – uten behov for mekling.

Bussoppgjøret: Det er nå enighet i bussoppgjøret mellom NHO Transport og arbeidstakerorganisasjonene, etter forhandlinger i årets tariffoppgjør.

Øker lønna med 11 kroner

Det viktigste resultatet er at alle ansatte får et generelt tillegg på 11 kroner per time. Dette gjelder bussjåfører over hele landet.

Målet med lønnsløftet er å gjøre det lettere å rekruttere og beholde ansatte i en bransje som over tid har hatt utfordringer med bemanning.

Enighet uten konflikt

Partene kom til enighet uten mekling eller streik.

Annonse

Bussoppgjøret er en del av det større tariffoppgjøret i 2026, som er et hovedoppgjør der både lønn og arbeidsvilkår forhandles.

Forhandlingene skjer mellom arbeidsgivere i NHO Transport og flere fagforbund, blant annet Fellesforbundet og Yrkestrafikkforbundet.

Skal styrke rekrutteringen

Bakgrunnen for oppgjøret er blant annet at bussjåfører over tid har hatt lavere lønnsutvikling enn industrien.

– Resultatet vil gjøre det lettere å rekruttere og beholde bussjåfører, uttaler administrerende direktør Jon H. Stordrange.

Kort oppsummert

Dette er partene enige om:

Annonse
  • 11 kroner mer i timelønn for alle
  • Ingen streik – enighet i forhandlinger
  • Skal bidra til bedre rekruttering i bransjen

Oppgjøret følger frontfagsmodellen, der rammen for lønnsvekst i industrien legger føringer for resten av arbeidslivet.

Dermed er årets bussoppgjør i havn – med et tydelig lønnsløft for sjåførene.

Live
Neste
Spilles
Forrige