Connect with us

Lokalt

Energidepartementet kommer til Mauranger – skal vurdere stor kraftutbygging

Publisert

den

Konsernsjef Christian Rynning-Tønnesen viste fram det eksisterende Mauranger kraftverk til Olje- og energimiinister Terje aasland (til høyre) og kommunikasjonssjef i Olje og energidepartmentet Arvid Samland juni 2022. FOTO: NTB

Energidepartementet skal på en to dager lang befaring i Mauranger-området i Kvinnherad og Ullensvang 2. og 3. september. Bakgrunnen er Statkrafts omfattende planer om å bygge ut kraftproduksjonen i området.

Kraft: Ifølge Grenda skal departementet behandle både revisjonen av konsesjonsvilkårene for Maurangervassdragene og Statkraft Energis søknad om konsesjon for Mauranger 2 kraftverk. Planene omfatter også Blådal og Svartedal pumpestasjoner og nye vannoverføringer.

NVE sendte sine anbefalinger til Energidepartementet i desember 2025.

Kan bli landets tredje største

Dersom det største utbyggingsalternativet, som NVE har anbefalt, blir gjennomført, vil den installerte effekten i Maurangeranleggene øke fra dagens 250 megawatt til 880 megawatt.

Det vil gjøre kraftanlegget til det tredje største i Norge målt etter installert effekt.

Annonse

To dager med befaring

Første dag starter ved Hardanger House i Jondal. Departementet skal blant annet besøke Jondalselvi, Dravladalsvatn, Øyreselva og Markjelkevatn.

Den andre dagen starter hos Statkraft i Austrepollen. Her skal det blant annet diskuteres økonomiske vilkår, noe som er av stor betydning for Kvinnherad kommune.

Departementet skal også se nærmere på Austrepollelva, planlagt rigg- og deponiområde for Mauranger 2, Mysevatn og Bondhuselva.

Den endelige avgjørelsen om kraftutbyggingen og konsesjonsvilkårene skal tas ved kongelig resolusjon. Befaringen i september blir en del av beslutningsgrunnlaget før saken avgjøres.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige