NTB
Elden: Terje Rød-Larsen er glad for at Oslo-avtaledokumenter nå kan bevares for ettertiden
Det er fint at Utenriksdepartementet og Nasjonalarkivet nå kan systematisere og arkivere dokumentene tilknyttet Oslo-avtalen, mener Terje Rød-Larsen, ifølge hans advokat. Det er fint at Utenriksdepartementet og Nasjonalarkivet nå kan systematisere og arkivere dokumentene tilknyttet Oslo-avtalen, mener Terje Rød-Larsen, ifølge hans advokat.

Det er fint at Utenriksdepartementet og Nasjonalarkivet nå kan systematisere og arkivere dokumentene tilknyttet Oslo-avtalen, mener Terje Rød-Larsen, ifølge hans advokat.
Innenriks: Økokrim beslagla fredag dokumenter knyttet til Oslo-avtalen under ransakingen av Terje Rød-Larsens og Mona Juuls felles bolig.
Dette er dokumenter som Økokrim vurderer tilhører Utenriksdepartementet (UD) og vil bli utlevert til dem som rette eier, går det fram av en pressemelding. De omfatter blant annet kommunikasjon mellom høytstående personer i Utenrikstjenesten før og etter signering av Oslo-avtalen, ifølge Økokrim.
Beslaget er gledelig, sier Rød-Larsens advokat John Christian Elden.
– Terje Rød-Larsen er glad for at Utenriksdepartementet og Nasjonalarkivet nå kan systematisere og arkivere materialet, slik at det bevares for ettertiden og for fremtidige generasjoner, sier Elden i en kommentar til NTB.
Elden sier det gjelder dokumenter som «vi i februar anmodet om at Økokrim skulle utlevere til Nasjonalarkivet for gjennomgang, i tråd med avtalen mellom Utenriksdepartementet, Nasjonalarkivet og oss».
– Han har aldri overlevert dokumenter til andre institusjoner, arkiver eller tilsvarende, sier Elden.
Advokaten sier det er «positivt at Økokrim nå er enige i at dokumentene, herunder materiale knyttet til Oslo-prosessen, ikke er en del av Økokrims etterforskning eller siktelsen, og at de derfor anses som uten relevans for saken og utleveres».
Dokumentenes sikkerhetsgradering er bortfalt etter 30 år.

