NTB
Duterte for retten i ICC i slutten av november
Rettssaken mot Filippinenes tidligere president Rodrigo Duterte starter i Den internasjonale straffedomstolen ICC i Haag 30. november. Rettssaken mot Filippinenes tidligere president Rodrigo Duterte starter i Den internasjonale straffedomstolen ICC i Haag 30. november.

Rettssaken mot Filippinenes tidligere president Rodrigo Duterte starter i Den internasjonale straffedomstolen ICC i Haag 30. november.
Utenriks: Det er dommere ved ICC som har fastsatt datoen for oppstarten av rettssaken, der Duterte er tiltalt for forbrytelser mot menneskeheten i forbindelse med den såkalte krigen mot narkotika i perioden 2016 til 2022.
Tiltalen inneholder tre punkter om forbrytelser mot menneskeheten og omfatter drap på minst 76 personer og drapsforsøk på to andre.
Duterte ble pågrepet og fraktet til Haag i Nederland i mars 2025, og han holdes i ICCs varetektssenter.
Han har hevdet at han instruerte politiet til å drepe kun i selvforsvar. Han risikerer livstid i fengsel dersom han blir dømt i ICC, verdens eneste permanente domstol for krigsforbrytelser.
Ifølge menneskerettighetsorganisasjoner mistet inntil 30.000 mennesker livet under den såkalte krigen mot narkotika. Politiet har tidligere anslått tallet til 6.000.
(©NTB)
