NTB
DSB: Norge ikke godt nok forberedt på strømrasjonering

I en risikoanalyse fra Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) kommer det fram at Norge ikke er godt nok forberedt på mulig strømrasjonering.
Risikoanalysen beskriver et scenario med 30 prosent reduksjon i tilgangen på strøm i en del av landet (sørvest). Analysen viser at både viktige samfunnsfunksjoner og befolkningen vil bli rammet.– Vi ser at en rekke sider av det moderne samfunnslivet påvirkes negativt, selv med et såpass begrenset scenario, sier direktør Elisabeth Aarsæther i DSB.
Samfunnet er avhengig av strøm, og denne analysen er med på å konkretisere og beskrive hvilke konsekvenser som oppstår.
Aarsæther viser til følgende hovedfunn i analysen:
* Svært få virksomheter vet hvordan strømrasjonering fungerer i praksis, og konsekvensene av rasjonering er lite kjente.
* Det er uklart hvem som skal prioriteres – altså hvem som får beholde strømmen og hvem som får kuttet strømmen.
* Beredskap i form av reservestrøm hos bedrifter og offentlige virksomheter er mangelfull.
Formålet med analysen var å vurdere risiko knyttet til strømrasjonering, med spesiell vekt på å kartlegge følgehendelser og hvilke konsekvenser disse får for befolkningen og samfunnsverdiene.
(©NTB)