Connect with us

NTB

Dobbelt Grammy-vinner klar for Moldejazz

– En av verdens mest fremstående trommeslagere akkurat nå, sier kunstnerisk leder i Moldejazz om amerikanske Nate Smith, som nå er på plass på artistlisten. – En av verdens mest fremstående trommeslagere akkurat nå, sier kunstnerisk leder i Moldejazz om amerikanske Nate Smith, som nå er på plass på artistlisten.

Published

on

Trommeslageren Nate Smith hadde armene fulle på Grammy-prisutdelingen i februar: Han vant pris for både beste jazzalbum med «Live-Action» og for låten «Big Fish». Foto: Richard Shotwell/Invision/AP/ NTB

– En av verdens mest fremstående trommeslagere akkurat nå, sier kunstnerisk leder i Moldejazz om amerikanske Nate Smith, som nå er på plass på artistlisten.

Innenriks: Den Grammy-vinnende trommeslageren regnes som en av de mest toneangivende rytmikerne i sin generasjon, med samarbeid som spenner fra Pat Metheny til Norah Jones.

I sitt trioformat kombinerer han jazz, funk, beats og elektroniske teksturer i et uttrykk der groove og musikalitet står i sentrum – og det er dette som blir å høre på Bjørnsonhuset i Molde 14. juli.

– Nate Smith er en av verdens mest fremstående trommeslagere akkurat nå. Han tilfører en dynamikk og energi som vi vet vil skape magiske øyeblikk under festivalen, sier kunstnerisk leder Magnus Lunay.

Samtidig presenterte også Moldejazz tre konserter med det de kaller «fremoverlent norsk jazz», som blir å høre i kjelleren på klubben Fuzzy. To av dem er programmert av festivalens eget ungdomsråd.

Annonse

– Med Vepsestikk og Karl Bjorå tilføyer vi festivalen to friske band med varierte og spennende uttrykk. Publikum kan forvente konsertopplevelser med tydelig retning og ungdommelig driv, sier Jørund Solli, leder av Programråd UNG.

Også Sverre Sæbø Quintet blir å høre på Fuzzy, etter å ha fått stor oppmerksomhet rundt fjorårets debutalbum, som kombinerte referanser til jazzhistorien med et moderne, nordisk uttrykk.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige