NTB
Den republikanske senatoren Lindsey Graham er død
Den innflytelsesrike og Trump-lojale republikanske senatoren Lindsey Graham døde uventet lørdag kveld, 71 år gammel. Den innflytelsesrike og Trump-lojale republikanske senatoren Lindsey Graham døde uventet lørdag kveld, 71 år gammel.

Den innflytelsesrike og Trump-lojale republikanske senatoren Lindsey Graham døde uventet lørdag kveld, 71 år gammel.
Ukraina: Det var hans kommunikasjonsdirektør som meldte på X at Graham var død, brått og uventet, etter akutt sykdom. Ifølge NBC News rykket nødetatene ut etter melding om hjertestans i hans hjem i Washington.
Graham var senator for South Carolina siden 2003 og før det medlem av Representantenes hus siden 1995.
Lojal støttespiller
Graham var en av president Donald Trumps mest lojale tilhengere, til tross for at han tidligere var en krass kritiker av Trump og en nær familievenn av den avdøde Trump-fiendtlige senatoren John McCain.
– Han var utrolig. Han har vært ved min side lenge, sa Trump om ham i forrige måned, ifølge Washington Post.
Den republikanske senatoren var en hauk på forsvarsområdet. Han var en viktig støttespiller for Ukraina og var tilhenger av langt kraftigere sanksjoner mot Russland.
Besøkte Kyiv
Så sent som denne uka var han på besøk i Kyiv, der han blant annet møtte president Volodymyr Zelenskyj, som etter møtet sa at han satte pris på Grahams støtte.
Han var også en klar tilhenger av USAs og Israels krig mot Iran og en aktiv støttespiller for Israel. Blant dem som raskt uttrykte sorg over hans bortgang, var Israels president Isaac Herzog og forsvarsminister Israel Katz.
Graham var leder for Senatets budsjettkomité og medlem av flere andre komiteer. Etter hans dødsfall blir det republikanske flertallet i Senatet redusert til 52 mot 47.
Han var ikke gift og bodde i Seneca i South Carolina.
(©NTB)
